aktualizowane 4:23, 14 Jul 2024

Wiesz o czymś ciekawym? Napisz do nas e-mail: info@superfakty.pl

Kolejny etap odmrażania gospodarki przed nami. Otwarte zostaną między innymi galerie handlowe. Jeśli rzucimy się do nich tłumem, zapomnimy o zasłanianiu twarzy, nosa, odstępach, zasadach bezpieczeństwa szybko wrócimy na przymusowe kwarantanny. Będą łzy. Nie wariujcie.

Naturalne jest, że po okresie restrykcji, gdy już więcej można, ludzie odreagowują. Tak będzie i tym razem. Zaczniemy odwiedzać butiki w galeriach handlowych. Obstawiam, że zapomnimy o zasadach bezpieczeństwa. Zmora masowych zachorowań powróci ze zdwojoną siłą?

Dlaczego tak myślę? Chodzę do sklepów. Już teraz niektórzy zachowują się w nich, jakby wirusa nie było. Stoją obok siebie, rozmawiają, maseczki mają opuszczone na brody, przewieszone za uchem, pełna nonszalancja. Tak, wiem maseczki nie zabezpieczają, ale ograniczają, pamiętajcie. Aerozol z naszych ust bez nich może lecieć nawet dziesięć metrów. Jeśli usta mamy przesłonięte odległość ta skraca się znacznie. I ma to znaczenie. Poza tym obserwuję modę na wmawianie wszem i wobec, że wirus nie istnieje, że mówi się o nim tylko po to, aby globalnie wszystkich zaszczepić. I to też jest niebezpieczne. Prawdą jest, że zbyt szybkie szczepienia, niezbadane szczepionki będą szkodliwe. Prawdą jest też, że w chwili obecnej takie bezpieczne szczepionki na pewno nie mogą powstać. Wirus zbyt szybko mutuje, atakuje nowe organy. Do końca nie znamy przeciwnika. Czy jednak go nie ma? Bzdura, jest. I to naprawdę goźny. Może spowodować poważne konsekwencje. Nie piszę tego, aby kogoś straszyć. Mam jednak nadzieję, że pozostaniecie roztropni.

W Gliwicach mieszka kobieta, której kuzynka zachorowała na Kovid-19. Hospitalizowano ją. Przez kilka dni krzyczała z bólu. Każdy oddech sprawiał jej problem. Lekarze wygrali z chorobą, ale w jej następstwie duża część płuc chorej została zwapniona. Mieszkam na trasie dojazdowej do szpitala jednoimiennego w Zgierzu koło Łodzi. Codziennie widzę karetki, a w nich ubranych w kosmiczne stroje medyków. Najpierw jadą ze szpitala, a potem z chorym. W jedną i drugą stronę na sygnale. To nie są jazdy próbne.

Niezbyt dobra informacja dotarła z Pekinu. Wprowadzane mają tam być ponownie pewne obostrzenia, zamykane baseny i siłownie. Wojna z wirusem zdecydowanie nie jest jeszcze wygrana. Na szczęście potwierdza się, że wychodzenie na słońce ma pozytywny wpływ na wzmacnianie naszej odporności względem wirusa. Dobroczynny wpływ mają ponoć również witaminy "a" i "d".

Rozumiem wycofywanie ograniczeń. Trzeba balansować między zdrowiem a gospodarką, a nawet istnieniem państwa. Bez wpływów do budżetu żaden kraj nie wytrzyma. Nie jest to jednak bezpieczny moment. Wręcz przeciwnie. Teraz tym bardziej warto uważać. Przykładem niech będzie sytuacja w Niemczech. Dwudziestego kwietnia rozpoczęło się tam stopniowe znoszenie obostrzeń, otwarte zostały sklepy. W efekcie wzrósł tzw. wskaźnik R, który określa liczbę osób, które zaraża jeden chory. Wynosił on 0,7, co dawało nadzieję na poradzenie sobie z wirusem. Obecnie szacuje się go na 0,96. Przekroczenie jedynki oznaczać będzie powrót do sytuacji, w której to wirus podyktuje warunki. Nie zapominajcie o tym. Dla bezpieczeństwa nas wszystkich nie chodźcie bez potrzeby, tylko dlatego, że chcecie sobie pospacerować po sklepach. Zamiast do sklepu lepiej wybrać się na nasłonecznioną, leśną polanę. Nie wchodźcie do sklepów, jeśli w środku jest zbyt wiele osób. Zachowujcie odstępy między sobą, przesłaniajcie usta. To naprawdę istotne, jeśli sytuacja ma się poprawić. Jeśli tego nie zrobicie pozostanie modlitwa i nadzieja, że wirusa załatwi słońce. 

Zbigniew Heliński, foto: Shutterstock

 

Reklamy:

Spotkało Cię coś złego? Padłeś ofiarą przestępstwa? Wydaje Ci się, że Policja nieprawidłowo bada Twoją sprawę lub sędzia jest stronniczy? Ktoś nie chce zapłacić za Twoją pracę, towar, usługę? Chcesz nagłośnić nieprawidłowości w swojej sprawie? Zgłoś się. Cywilne Biuro Śledcze - komercyjna marka dziennikarstwa śledczego jest do Twojej dyspozycji. Praca dziennikarza śledczego to doskonałe uzupełnienie wysiłków Twojego mecenasa. Zajmujemy się również trudnymi sprawami kryminalnymi i gospodarczymi. www.cbś.com.pl

Najlepsze, polecane i testowane przez nasz portal przyłbice ochronne z uchylną szybką. Zamówienia, tel. 690-689-606. Test: http://superfakty.pl/polecamy/795-testowalismy-przylbice-najlepsza-jest-z-lodzi