aktualizowane 4:23, 14 Jul 2024

Wiesz o czymś ciekawym? Napisz do nas e-mail: info@superfakty.pl

W bankach rekordowo wzrosła liczba prób wyłudzeń kredytów. Sprawcy wykorzystują cudze tożsamości. Skala procederu jest najwyższa od 16 lat! Sprawdź, jak się ustrzec.

W pierwszym kwartale 2024 roku odnotowano w bankach ponad 3 tysiące prób wyłudzeń. Dotychczasowy rekord został pobity aż o 12%. Do prób przestępstwa z udziałem kradzionej tożsamości dochodziło co – uwaga – 40 minut.

 - W obliczu rosnącej liczby prób wyłudzeń niezmiernie ważna jest prawidłowa reakcja każdego, kto utraci swój dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. Apelujemy, aby każdy utracony dokument jak najszybciej zastrzec w banku. Skrócenie czasu, od momentu utraty dokumentu do zgłoszenia tego faktu, może okazać się kluczowe. Dowód zastrzec można pod uniwersalnym numerem telefonu (+48) 828-828-828 – powiedziała Agnieszka Wachnicka Wiceprezeska Związku Banków Polskich.

Łączna kwota prób wyłudzeń kredytów w I kwartale 2024 r. wyniosła 82,9 mln zł. Jest to o 55% więcej niż przed rokiem.

Zastrzeżenie w banku utraconego dowodu osobistego to jedno. W przypadku, gdy zostanie on skradziony należy też zgłosić ten fakt Policji i oczywiście wyrobić nowy dokument.

Adekwatnie zgłaszać należy również utracone karty bankowe. Zrobimy to dzwoniąc również pod numer: (+48) 828-828-828. Już kilka minut po zgłoszeniu dane trafią do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz innych firm, które korzystają z systemu Dokumenty Zastrzeżone.

opr. Zbigniew Heliński

Tekst źródłowy: https://zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Konferencja-prasowa-Raport-InfoDOK-I-kw-2024

Foto: Shutterstock

Chcesz wiedzieć, o czym piszemy? Dołącz do naszej nowej grupy. Przesyłaj własne treści, jeśli znalazłeś gdzieś ciekawą informację: Wiadomości, informacje, newsy, niezależne dziennikarstwo

Reklama: