aktualizowane 4:23, 14 Jul 2024

Wiesz o czymś ciekawym? Napisz do nas e-mail: info@superfakty.pl

Polacy chcą mieć złoto i kupują go coraz więcej. Od lat rynek drogocennego kruszcu w kraju zdecydowanie rośnie.

- Szacuje się, że w przyszłym roku Polacy wydadzą miliard złotych na złoto inwestycyjne. Przemawiają za tym trzy powody - ocenia dr Wojciech Kaźmierczak, prezes Goldenmark SA. - Po pierwsze obserwujemy wzrost świadomości Polaków na temat walorów metali lokacyjnych: złota i srebra.

Drugi powód zdaniem eksperta to sytuacja polityczna i makroekonomiczna, która zdecydowanie sprzyja lokowaniu środków w złoto. Kruszec od dawna jest postrzegany jako alternatywa dla tradycyjnych form lokowania kapitału: lokat, funduszy inwestycyjnych, czy akcji.

- Złoto traktowane jest jako swoista "polisa ubezpieczeniowa" na trudne, niepewne czasy. Zawsze można kupić sobie sztabkę, czy monetę, można trzymać ją w domu i tutaj żadne kryzysy, żadne zawirowania polityczne nie sprawią, że sztabka zniknie - wyjaśnia prezes Goldenmark SA.

Trzeci powód to łatwa dostępność złota i nasza skłonność do oszczędzania. Według badań Polacy 2/3 swoich oszczędności trzymają w gotówce, na lokatach lub zwykłych rachunkach bankowych. Ekspert ocenia, że właśnie z tych powodów rynek ma potencjał do wzrostu:

- Na rynku polskim złoto staje się rzeczywiście produktem bardzo dostępnym każdy już może kupić sobie złotą monetę, czy sztabkę. Sklepów stacjonarnych, które oferują tego typu produkty jest coraz więcej - dodaje.

Polski rynek złota inwestycyjnego szacowany jest na mniej więcej 6-7 ton, jest on blisko 20 razy mniejszy od rynku niemieckiego. Wciąż najczęściej wybieranym produktem jest złota sztabka o wadze jednej uncji, czy stu gram. Natomiast w ostatnim czasie rośnie zainteresowanie także mniejszymi gramaturami.

- Już od 200 złotych można kupić sztabkę złota, która jest często przeznaczona na prezent lub jest po prostu związana z regularnym oszczędzaniem. Jako ciekawy przykład mogę podać serwis Goldsaver.pl, który oferuje klientom możliwość zakupu sztabek uncjowych niejako na raty. Klient może wpłacać kiedy chce dowolną kwotę, gdy uzbiera odpowiednią sumę odbiera fizyczną sztabkę złota - mówi dr Wojciech Kaźmierczak.

Tekst i foto Newsrm.tv

 

Reklama:

Nauka języka rosyjskiego przez Skype. Lekcje uwzględniają indywidualne zainteresowania i potrzeby. Prowadzi je Polka pochodząca z Kazachstanu. Przygotowanie do matury, egzaminów, tłumaczenia biznesowe - tel. 795-703-175, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.