Joomla Template

superfakty, super fakty, wiadomości, aktualności

Jaja w naturze też są kolorowe Drukuj E-mail

ImageNajbarwniejsze, niebieskie jaja znoszą w naszym regionie pleszka, szpak i gil, a skowronek polny i czajka znoszą jaja przypominające kraszanki. Rozmowa z Romanem Maniarskim.

 

Kinga Matałowska: Święta wielkanocne kojarzą się nam z jajkami. A co słychać w gniazdach ptaków w naszym regionie? Czy pojawiły się tam już jaja?
Roman Maniarski: W tym roku z powodu łagodnej zimy ptaki już przystąpiły do lęgu. W naszym województwie w gniazdach siedzą już puszczyki, sowy, w Pińczowie jaja wysiaduje gołąb grzywacz. W Borkowie zaczęły lęg perkozy dwuczube.

A które ptaki znoszą największe jaja?
- U nas w regionie łabędź niemy, którego siedliska mieszczą się m.in. nad zalewem w Borkowie. Jego jaja są szare i mierzą około 11cm. Najmniejsze jaja znosi bardzo rzadki mysikrólik, który mieszka w lasach Pasma Posłowickiego. Mierzą przeciętnie nieco ponad centymetr, mają żółtawe albo białe plamki.

My na Wielkanoc barwimy jajka, a ptaki nie muszą. Od czego zależy kolor jaj w przyrodzie?
- Przede wszystkim od warunków, w jakich jaja są wysiadywane. Ptaki dziuplowe mają jaja białe, bo nie muszą ich ukrywać. Jaskółki dymówki zamieszkują odkryte gniazda, dlatego ich jaja są ciemniejsze. Jaja białe znoszą np. sowy, kaczki i gęsi. Jaja gołębia są szare i kropkowane, niebieskie jajeczka znoszą mniej znane pokląskwa i białożydka. Jaja kukułcze występują w wielu barwach, bo ptak dostosowuje ich kolor do koloru, jaki mają jaja przyszłego wychowawcy. Jak wiadomo, kukułki podrzucają do wysiedzenia swoje jaja innym ptakom. Dlatego też mają one wyjątkowo grubą skorupę i niełatwo się tłuką nawet przy szybkim przenoszeniu ich w dziobie i składaniu do cudzego gniazda.

Jak długo trwa wysiadywanie jaj?
- Okres inkubacji jest różny u różnych gatunków i nie zależy od wielkości jaja. Zięba na przykład wysiaduje jaja równie długo jak dzięcioł czarny - 12 do 14 dni.

Czy rodzic pomaga jakoś ptaszętom w przyjściu na świat?
- Nie. Młode ptaki przychodzą na świat bez niczyjej pomocy, same muszą poradzić sobie z przebiciem twardej skorupki. Może to dlatego są symbolem życia.
Rozmawiała Kinga Matałowska Gazeta Wyborcza Kielce Foto: pater.kul.lublin.pl

 

Jeśli chcecie, aby w tym miejscu znalazła się Wasza bezpłatna oferta reklamowa skontaktujcie się z nami:

Zamów Newsletter

Bądź na bieżąco dzięki naszemu newsletterowi !

Wśród nowych Czytelnków losujemy nagrody-niespodzianki !

Nick

Adres email
Subskrybuj
Wypisz się
Obawiasz się wybuchu większego konfliktu światowego w związku z sytuacją na Ukrainie?
  

Ilość

odwiedzających: 7328388
SuperFakty arrow Kraj arrow Jaja w naturze też są kolorowe